Пацієнтська організація GFAS
  • Home
  • Главная
  • Главная
  • Home
  • Главная
  • Главная

Пацієнтська організація GFAS надає допомогу дітям та дорослим із синдромом Ангельмана/Dup 15q

Діти - без крил!

Пациентская организация GFAS оказывает помощь детям и взрослым с инвалидностью

Що таке синдром Ангельмана. Основні ознаки

Синдром Ангельмана – генетичне захворювання, яке супроводжується порушеннями у мовному та фізичному розвитку, нестабільністю психічного стану та неможливістю контролювати хаотичні рухи, сміх, усмішку.

Захворювання проявляється на генетичному рівні. Оскільки кожна людина отримує по 23 хромосоми від кожного з батьків, їхнє повноцінне функціонування відбувається тільки при спільній роботі. Носієм гена Ангельмана (UBE3A) є 15 хромосома.

UBE3A - це убіквітін-протеїнова лігаза, яка бере участь у націлюванні білків на деградацію та відіграє важливу роль у функції синапсів. GABRA5, GABRB3 і GABRG3 являють собою гени субодиниці рецептора гаммааміномасляної кислоти типу A (GABA A) і, ймовірно, важливі при синдромі Dup15q, враховуючи встановлену роль GABA в етіології аутизму та епілепсії.

При нормальному розвитку UBE3A батька перебуває у сплячому стані, тоді як аналогічна хромосома матері відповідає за розвиток мозку. Синдром Ангельмана виникає при збої у функціонуванні цього гена, коли мозок не отримує достатньо імпульсів або сприймає їх неправильно, від чого і з'являються різкі рухи, безпричинний сміх або оплески. Ця патологія розвивається внутрішньоутробно, після хромосомного поділу і є частиною генетичного коду людини.

Синдром дуплікації хромосоми 15q11.2-13.1 (Dup15q) є клінічним ідентифікаційним синдромом, що виникає в результаті дуплікації (або множення) частин 15 хромосоми. Додатковий генетичний матеріал, відомий як синдром Dup15q, містить смуги на хромосомі 15 у плечі q, позначені 11.2-13.1. Він може виходити за межі цих смуг, але повинен містити область 11.2-13.1, щоб її можна було ідентифікувати як синдром Dup15q.

На малюнку зображено людину із двома хромосомами під номером 15. Одна з них активна материнська (М) та інша від батька (Р), яка мовчить.

Коли ген UBE3A не працює нормально, діагностують синдром Ангельмана.

Генетика синдрому Ангельмана

Усього виділяють 4 способи появи синдрому (4 генотипи):

  1. Делеція (найпоширеніший варіант). Материнська копія UBE3A повністю відсутня.
  2. Мутація. У 15-й хромосомі є мутація чи зміни, що були передані від матері.
  3. Дефект центру імпритингу. Центр імпритингу - ділянка хромосоми, яка відповідає за включення та вимкнення генів. При успадкованій від матері аномалії виникає дефект центру, а потім і синдром Ангельмана.
  4. Однобатьківська дисомія. Коли є дві 15-х хромосоми від батька та жодної від матері. У цьому випадку мозок не отримує необхідної інформації від UBE3A.

Симптоми

До основних симптомів захворювання відносять наступні:

  1. Порушення сну. Часто виникає безсоння, а також нестабільність циклу сну.
  2. Судоми. Зазвичай виникають у період від 18 міс. до 3-х років.
  3. Проблеми із промовою. У малюків немає звичайного дитячого белькотіння, вони зазвичай спілкуються невербально.
  4. Синдром щасливі ляльки. У цьому випадку спостерігається легке збудження, сміх та посмішки, які не піддаються контролю.

Одним із найпоширеніших симптомів є затримка у розвитку. У кожної дитини вона проявляється індивідуально. Найбільш поширені випадки включають:

  • у немовлят з перших днів і до року спостерігається нездатність підтягнутися, щоб підвестися, тримати голову, відсутність розвитку рухових навичок і відмова від повзання. Часто виникають проблеми із годуванням;
  • у старших дітей спостерігаються порушення рівноваги, нестабільність ходи, складності з розвитком моторики.

Що робити, якщо ви знайшли ознаки хвороби Ангельмана?

Лікування синдрому Ангельмана має симптоматичний характер. Діагностування проводять віком від 3 до 7 років. Саме цей період ознаки яскраво виражені.

Універсальних ліків для позбавлення від патології не існує. У цьому випадку впоратися з недугою та покращити якість життя допомагає комплексна терапія, яка значно полегшує симптоми.

Пациентская организация GFAS оказывает помощь детям и взрослым с инвалидностью

Рекомендації, як поводитися:

  • Страх та паніка не допоможуть, тому потрібно заспокоїтися та тверезо оцінити ситуацію.
  • Насамперед слід звернутися до експерта для проведення низки досліджень для повноцінного діагностування захворювання.
  • Підібрати комплекс протисудомних та заспокійливих засобів, які сприяють здоровому сну.
  • Провести курс лікування з психологом та фізіотерапевтом та підтримувати постійний контакт із фахівцями.
  • Ніколи не треба здаватися. Пацієнтська організація GFAS є яскравим прикладом того, що разом ми зможемо подолати навіть безнадійні діагнози. Ми знаємо, що робити і як допомогти кожному пацієнтові.
Пациентская организация GFAS оказывает помощь детям и взрослым с инвалидностью

Діагностика хвороби

Існує багато випадків, коли дитині ставлять неправильний діагноз і вона втрачає можливість отримання своєчасної допомоги. Це відбувається через те, що симптоми (затримка в розвитку, порушення мови, сну, проблеми з моторикою тощо) можна легко сплутати з іншими захворюваннями.

Що раніше дітям поставлять правильний діагноз, то вище шанс своєчасно отримати професійну підтримку та лікування, а також взяти участь у програмах раннього втручання.

Насамперед на проблему повинен звернути увагу сімейний лікар. Далі проводяться лабораторні тестування, аналіз крові.

    Пациентская организация GFAS оказывает помощь детям и взрослым с инвалидностью

    Для визначення захворювання проводять ряд лабораторних досліджень:

    • тест на метилювання (methylation test) – допомагає визначити, чи правильно працює ген UBE3A. Якщо результати вказують на аномалію у гені, це свідчить про наявність синдрому Ангельмана. Далі слід визначити генетичний тип;
    • тест FISH 15 (флуоресцентна гібридизація) або тест порівняльної геномної гібридизації (CGH) виявить делецію хромосоми (або позитивну делецію), що становить 70% всіх людей з СА. Якщо тест FISH 15/CHG нормальний, значить, у людини немає позитивної делеції;
    • аналіз ДНК-маркерів (DNA Marker Analysis) визначить, чи є тип АС батьківською однорідною дисомією (UPD). Якщо тип не є UPD, то передбачається дефект центру імпринтингу.
    Пациентская организация GFAS оказывает помощь детям и взрослым с инвалидностью

    Долучайтесь до пацієнтської організації GFAS, яка допоможе покращити життя!

    Якщо Вашій дитині діагностовано синдром Ангельмана /DUP 15 q, не витрачайте жодної хвилини, долучайтесь до нас вже зараз.

    Зв'язатися з нами
    Пациентская организация GFAS оказывает помощь детям и взрослым с инвалидностью

    Лікування синдрому Ангельмана

    Існує 4 основні програми лікування:

    • Реактивація.

      Метод реактивації знаходить спосіб увімкнути батьківську копію UBE3A. Кожна людина із СА має копію UBE3A, успадковану від батька. Ця копія вимкнена та виробляє білок UBE3A. Батьківський UBE3A пригнічується, тому що інший ген, антисмисловий UBE3A або UBE3A-ATS, виробляється у протилежному напрямку. Стратегії реактивації намагаються зупинити UBE3A-ATS, щоб дозволити UBE3A вироблятися з 15 батьківської хромосоми кілька різних підходів до реактивації. Антисмислові олігонуклеотиди (ASO) та заблоковані нуклеїнові кислоти (LNA) на даний час досліджуються компаніями Ionis, Roche та GeneTx/Ultragenyx.
    • Генна терапія.

      Доставка відсутнього гена – UBE3A безпосередньо у відповідний тип клітин із використанням штучно створеного вірусу. Найчастіше це робиться за допомогою аденоасоційованого вірусу (AAV), який зазвичай використовується та є безпечним, але також може бути виконаний за допомогою лентивірусу. Всі підходи, що розглядаються, досі використовують AAV. Цей тип терапевтичного засобу зараз розробляється компаніями PTC, UPenn, UNC і Bamboo/Pfizer.
    • Симптоматичне лікування.

      Цей підхід стосується препаратів, які усувають конкретні симптоми. Найкращим прикладом цього є ліки від судом. Пошуки кращого лікування будуть продовжуватися доти, доки не буде знайдено препарат, який добре контролює побічні ефекти у пацієнтів із синдромом Ангельмана. На даний час Sage Therapeutic, SAGE-324, досліджується на предмет судом та міоклонії.
    • Втручання у метаболічні шляхи – за допомогою препарату OV101 покращується тонічне пригнічення нейронів синдрому Ангельмана.

      Спочатку OV101 був препаратом, розробленим для вирішення проблем зі сном, визнаний дуже безпечним. Оскільки препарат був безпечним і оскільки очікувалося, що він виправить відомий дефіцит нейронів АС, він був випробуваний на пацієнтах з АС, а зараз проходить 3 фазу клінічних випробувань для АС. Це не ліки, але може стати корисним інструментом для лікування багатьох симптомів АС.

    Фахівці нашої пацієнтської організації з кожною дитиною працюють індивідуально, оцінюючи ситуацію та складність захворювання.

    Докладніше про пацієнтську організацію GFAS

    GFAS UKRAINE (Genefund Future Angelman Syndrome)

    GFAS UKRAINE (Genefund Future Angelman Syndrome) - є пацієнтнським осередком та підструктурним елементом БО «БФ «Генофонд Майбутнього».

    Наша місія – сприяння обізнаності людей із синдромами Ангельмана/15q11.2-13.1 (Dup15q), їхніх сімей та інших зацікавлених осіб щодо їхніх прав, свобод та можливостей.

    Нашою метою є створення єдиного діагностичного, реабілітаційного, медичного, інклюзивного, інформаційно- консультативного та розвивально-дозвільного простору для дітей і дорослих із синдромами Ангельмана /15q11.2-13.1 (Dup15q).

    Пациентская организация GFAS оказывает помощь детям и взрослым с инвалидностью

    Наша благодійна організація «Генофонд Майбутнього» була створена 26 лютого 2020 року. Ми працюємо спільно з мультидисциплінарною командою фахівців Центру медичної та соціально-педагонічної реабілітації Dnipro Sensory World, Дніпровського державного медичного університету та Дніпропетровської обласної дитячої лікарні.

    До наших основних завдань входить:

    1. Соціальні перетворення та соціальний захист.
    2. Адвокація дітей та дорослих із синдромом Ангельмана/Dup 15q.
    3. Комплексна діагностика та реабілітація дітей та дорослих з інвалідністю.
    4. Реєстрація та медичний супровід пацієнтів з рідкісними (орфанними) захворюваннями.
    5. Інклюзивна освіта та інклюзивний (медичний) туризм.
    Пациентская организация GFAS оказывает помощь детям и взрослым с инвалидностью

    Наші фахівці

    Геннадій ЛЕЖЕНКО

    Завідувач кафедри госпітальної педіатрії ЗДМУ, д.мед.н., професор

    Тетяна КРЮЧКО

    Завідувачка кафедри педіатрії #2 Полтавсього державного медичного університету, д.мед.н., професорка

    Олександр АБАТУРОВ

    Доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри педіатрії 1 та медичної генетики Дніпровського державного медичного університету, заслужений діяч науки та техніки медичний директор спілки GFAS UKRAINE, член експертної ради з клінічної медицини ДАК МОН України, голова «Асоціації дитячих гастро , заступник голови «Асоціації педіатрів Дніпропетровської області», головний редактор журналу «Здоров'я дитини».

    Анна КИРИЧЕНКО

    Кандидатка юридичних наук, директорка Центру медичної та соціально-педагогічної реабілітації Dnipro Sensory World, головуючий у союзі GFAS UKRAINE (БУ «БФ «Генофонд Майбутнього»), президент ДС «Дніпровський Медичний Кластер», експертка у сфері державно-приватного партнерства, соціального підприємництва та адвокації.

    Тетяна ЗАЛІЗНЯК

    Завідувачка дитячої консультативної поліклініки Дніпропетровської обласної дитячої лікарні, дитяча лікарка-неврологиня Центру мпдичної та соціально-педагонічної реабілітації Dnipro Sensory World.

    Віра ДОРОШЕНКО

    Дитяча лікарка-психіатриня Центру медичної та соціально-педагогічної реабілітації Dnipro Sensory World

    Анна НІКУЛІНА

    Кандидатка медичних наук, доцентка, лікарка-генетик, асистентка кафедри педіатрії 1 та медичної генетики Дніпровського державного медичного університету, лікар-педіатриня вищої кваліфікаційної категорії, дитячий ендокринолог.

    Алла КИРИЧЕНКО

    Докторка медичних наук, лікарка-невропатологиня вищої категорії, завідувачка кафедри внутрішньої медицини ДМІТНМ.

    Ольга АМІРОВА

    Логопединя вищої категорії Дніпропетровської обласної дитячої лікарні.

    Олег НЕХАНЕВИЧ

    Доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри фізичної реабілітації, спортивної медицини та валеології.

    Оксана КАПУСТІНА

    Кандидатка медичних наук, дитяча анестезіологиня вищої категорії Дніпропетровської обласної дитячої лікарні.

    Ірина БОНДАРЧУК

    Нейропсихологиня, поведінкова терапевтиня, дефектологиня Центру медичної та соціально-педагогічної реабілітації Dnipro Sensory World.

    Роман ЖЕЛТЯКОВ

    Фізіотерапевт, терапевт сенсорної інтеграції Центру медичної та соціально-педагогічної реабілітації Dnipro Sensory World

    Віолетта РЕШЕТИЛО

    Ерготерапевтка, фізіотерапевтка Центру медичної та соціально-педагогічної реабілітації Dnipro Sensory World.

    Ми тісно співпрацюємо з 24 організаціями, які забезпечують належну підтримку тим, хто потребує професійної допомоги. Разом ми досягли високих результатів. Були запущені такі напрямки, як:

    1. Проект "СТОП буллінг", організований для підвищення кваліфікації педагогів та працівників освіти з буллінгу у навчальних закладах.
    2. Проект «Особливий простір дитини» (нині чинний), започаткований Центром “Dnipro Sensory World” спільно з Міжнародним благодійним фондом Олександра Петровського "Солідарність".
    3. Проект «Особливе материнство» реалізовано у вигляді серії ресурсних тренінгів Центром Dnipro Sensory World спільно з Фондом Влади Брусиловської/The Vlada Brusilovskaya Fund та Українським Жіночим Фондом Ukrainian Women's Fund.
    4. Проект «Прийом-Консультація, д.м.н, лікар-генетик Гречанина Юлія (ХСМ) ГЦ)», що нині діє. Реалізований на території реабілітаційного простору Центру Dnipro Sensory World.
    5. Проект «Прийом-Консультація ізраїльського професора Елі Хаймана у Дніпрі».
    6. Проект «Круглий Стіл «Реабілітація дітей з особливими освітніми потребами: медичне, педагогічне та соціальне бачення».
    7. Проект «Меморандум про співпрацю між Дніпропетровським Національним Університетом ім. А.Гончара та Центром «Dnipro Sensory World» (нині чинний).
    8. Проект «Дніпровський Медичний Кластер» ініційований Центром «Dnipro Sensory World» (нині діючий), який реалізується спільно з Дніпропетровською Обласною Державною Адміністрацією та Українською Асоціацією Медичного Туризму.
    9. Проект «Благодійна виставка-продаж "БлагоДУЖ дітям"».
    10. Проект "Гемофілія. Дніпро" ініційований Центром "Dnipro Sensory World" спільно з Кафедрою Фізичної Реабілітації, Спортивної Медицини та Валеології Дніпровського Державного Медичного Університету та у рамках реалізації стратегії розвитку ДС "Дніпровський Медичний Кластер".

    Наші партнери

    Наші партнери 1
    Наші партнери 2
    Наші партнери 3
    Наші партнери 5
    Наші партнери 6
    Наші партнери 7
    Наші партнери 8
    Наші партнери 9
    Наші партнери 10
    Наші партнери 11
    Наші партнери 12

    Наші контакти

    +38 050 363 3 449 (керівництво) +38 095 562 0 777 +38 098 562 0 777 sensory-world.com.ua Dnipro.sensory.world@gmail.com Dnipro Sensory World Dnipro Sensory World Dnipro Sensory World genofond.future@gmail.com Genofond Future/ dnipro-clinic.com.ua dnipro.premium.clinic@gmail.com